porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Elektrośmieci. Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny?
Elektrośmieci. Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny? Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Stare lodówki, telewizory, ...
Pielęgnacja obuwia

Jak czyścić buty ze skóry?

Dobrze wyczyszczone i wypastowane będą się pięknie prezentowały i dłużej służyły właścicielowi. O buty ze skóry trzeba dbać systematycznie. Można wykorzystywać specjalne gotowe preparaty, ale skuteczne są także domowe sposoby.

Pierwszym krokiem po kupnie skórzanych butów  powinno być ich zaimpregnowanie. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe, przeznaczone do danego rodzaju skóry - preparaty, które sprzedawane są w sklepach obuwniczych. To szczególnie ważne przy butach z zamszu lub nubuku, bo plamy, które powstają na ich powierzchni bardzo trudno zlikwidować.

Buty z jasnej skóry czyścimy szmatką maczaną np. w zimnym mleku lub letnich mydlinach. Gdy już wyschną, nacieramy je pastą, a następnie polerujemy.

Plamy na butach z ciemnej skóry można zlikwidować, przecierając je tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym. Następnie pastujemy buty (uwaga na odcień pasty, by nie zmienić koloru skóry) i polerujemy je.

Buty z lakierowanej skóry przecieramy wilgotną szmatką, może być nasączona w mleku. Natomiast do zamszu i nubuku wykorzystujemy gumkę-myszkę.

Anthea Turner w „Perfekcyjnej pani domu” podpowiada, że skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną stroną skórki od banana. Po wyschnięciu nie trzeba ich polerować.

Pamiętaj! Czyszczenie rozpocznij od wyjęcia sznurowadeł. Wysusz buty (ale tylko w sposób naturalny, nie np. na kaloryferze), następnie usuń z nich błoto i kurz (tu przyda się szczotka o gęstym włosiu). Na koniec wypastuj buty (pastę nakładaj szczoteczką o miękkim włosiu) i wypoleruj delikatną szmatką.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o buty ze skóry, zamszu i lakieru? Jak PIELĘGNOWAĆ obuwie?

Do szafki czy pudełka chowaj buty dokładnie oczyszczone z kurzu i błota. Skórzane najlepiej od razu zapastuj i zostaw do wyschnięcia. Wypolerować je zdążysz tuż przed włożeniem....

Jak zadbać o buty w zimie?

Zima to najbardziej niebezpieczna pora roku dla naszych butów. Ale jeśli o nie odpowiednio zadbamy, będą jak nowe. Mówimy, jak czyścić buty skórzane, zamszowe i z nubuku, jak prawidłowo je pastować i...

Jak dbać o skórzane buty?

Dobre skórzane buty kosztują niemało. Warto więc tak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej. Pierwszą istotna kwestią jest utrzymywanie ich w czystości, drugą – odpowiednie przechowywanie.

Aktualizacja: 05.11.2013 15:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.