porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak usunąć ETYKIETĘ ZE SŁOIKA? Jak wyczyścić słoik z kleju?
Jak usunąć ETYKIETĘ ZE SŁOIKA? Jak wyczyścić słoik z kleju? Szklane słoiki często służą nam do przechowywania produktów spożywczych i ...
Prawidłowe uszczelnianie okien

Czym USZCZELNIĆ OKNA na zimę? Sposób na szczelne okna

Czym USZCZELNIĆ OKNA na zimę? Sposób na szczelne okna

Samoprzylepne uszczelki do okien są łatwe w montażu i zapewniają natychmiastowy efekt.

fot.: TESA
Z uszczelnieniem okien na zimę zazwyczaj borykają się właściciele domów i mieszkań, w których zamontowane są stare, nieszczelne okna. Kiedyś uszczelniało się je kitem lub watą, dziś służą do tego specjalne pianki, uszczelki i silikony. Wybór odpowiedniego produktu do uszczelniania zależy od miejsca, w którym występuje nieszczelność.

Nieszczelne, zwłaszcza stare, drewniane okna są przyczyną chłodu w mieszkaniu. Nieszczelności te nie tylko powodują dyskomfort cieplny, ale mogą także przyczynić się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Najlepiej byłoby je wymienić na nowe, szczelne okna ale jest to duży wydatek. Z chłodnymi powiewami można poradzić sobie odpowiednio uszczelniając stare okna.

Uszczelnianie okien silikonem

Aby uszczelnić okna nie musimy zapychać ich watą, kitem czy starymi gazetami, jak to dawniej bywało. Do ich uszczelniania możemy użyć silikonu (do drewna i szyb). Stosuje się go najczęściej do uszczelnienie połączenia szyb z ramą okna. Powierzchnia, na którą będziemy nanosić silikon powinna być starannie oczyszczona. Do pojemnika z silikonem montuje się dołączony do niego dozownik, a opakowanie umieszcza w specjalnym pistolecie, służącym do nakładania tego typu produktów. Następnie delikatnie dociskając końcówkę do szczeliny między szybą a futryną, przesuwa się go wzdłuż całego okna. Silikon należy pozostawić do wyschnięcia.

Szczelna okna z uszczelkami

Podobne rezultaty osiągniemy stosując tradycyjne uszczelki. Do wyboru mamy uszczelki silikonowe, uszczelki gumowo-silikonowe, gumowe lub piankowe. Są one samoprzylepne i łatwe w montażu. Uszczelki stosuje się zazwyczaj do uszczelniania szpary pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą. Najcieplejsze są uszczelki silikonowe, gumowo-silikonowe są z kolei najtrwalsze.

Uszczelnianie okien pianką

Szczeliny w miejscu połączenia ościeżnicy z murem można uszczelnić specjalnymi piankami poliuretanowymi. Aplikuje się je specjalnym pistoletem. Po uzupełnieniu ubytków pianka rozpręża się. Po jej zastygnięciu nadmiar pianki docina się nożykiem.
Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z uszczelnianiem okien, gdyż do domu musi się dostawać powietrze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Drzwi zewnętrzne. Jak USZCZELNIĆ DRZWI?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uszczelnić okna? Jak uszczelnić okna?

Nieszczelne okna sparwiają, że w pomieszczeniach hula wiatr i jest po prostu zimno. Na szczęście istnieją sposoby, by temu zaradzić. Oto najskuteczniejszy i najszybszy sposób na uszczelnienie okien.

Aktualizacja: 31.10.2012 11:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.