porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Wysoki rachunek za prąd znowu Cię zaskoczył? W dobie podwyżek ...
Za parowanie okien odpiowiedzialna jest przede wszystkim zła wentylacja pomieszczenia

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Zimą bardzo często zdarza się, że twoje okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji.

Para wodna w domu powstaje podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzasz ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach.

Jak sprawić, aby wentylacja była odpowiednia?

  • Ustawiając okna w pozycji mikrowentylacji 

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna, ale też wyposażana w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwalają one zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

  • Montując nawiewniki okienne 

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziesz odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

  • Wietrząc pomieszczenie

Aby w pomieszczeniach nie gromadziła się woda, a wentylacja grawitacyjna działała sprawnie, wnętrza trzeba jak najczęściej wietrzyć. To sposób na świeże powietrze i profilaktyczne zabezpieczenie przed parą na oknach a także przed pleśniami, które lubią zaduch.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 13.11.2014 11:39
Autor: Ilona Klon
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Zapytaj o co chcesz. Odpowiemy na każdy temat. Znajdziesz tu projekty wnętrz, obejrzysz dekoracje, wybierzesz wystrój wnętrz. Porządki, sprzątanie, usuwanie plam - tematy, które pozwolą Ci ogarnąć mieszkanie, dom. Porady domowe sos, ocet winny domowe sos, krem domowe sos, domowe porady babuni, sos uroda porady, domowe receptury. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.