porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaką farbę do malowania ścian wybrać? Malowanie ścian PORADNIK Jaką farbę do malowania ścian wybrać? Wybór koloru to nie jedyna ...
WIOSENNY REMONT? FARBY DO POKOJU, KUCHNI I ŁAZIENKI. Jaka farba najlepsza do samodzielnego malowania ścian

Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz? Farby - jaka farba najlepsza do ścian

Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz? Farby dostępne na rynku różnią się jakością i przeznaczeniem. Te, których użyjemy do malowania ścian w pokojach nie będą wystarczająco wytrzymałe w kuchni czy łazience. Prz zakupie zwróć uwagę na klasę ścieralności i rodzaj farby (akrylowa, lateksowa, winylowa). Jaka farba najlepsza do samodzielnego malowania?

Grunt to dobry grunt! Pamiętaj, żeby przez malowaniem zabezpieczyć ściany. Dzięki temu farba nie wsiąknie i będziesz mógł zaoszczędzić na dodatkowej warstwie farby. 

Do pomieszczeń z kominkiem warto kupić droższe, lateksowe farby zmywalne, bo dym wydostający się nawet  w niewielkiej ilości lubi osiadać na ścianach, tworząc nieestetyczne smugi. Ze ścian pomalowanych zmywalną farbą łatwiej będzie go zetrzeć. 

Rodzaje farb emulsyjnych

Akrylowa – na bazie żywicy akrylowej. Jest paro-przepuszczalna i zmywalna, co oznacza, że pomalowana ściana oddycha i można czyścić ją wilgotną szmatką. Taką farbą maluje się tynki, gips, tworzywa sztuczne, tapety i drewno.

Winylowa – słabo przepuszczają parę wodną. Polecane do malowania powierzchni kuchennych i pralni.

Lateksowa – spoiwem tej farby jest kauczuk, co sprawia, że powierzchnia jest elastyczna i paro-przepuszczalna. Zaletą farb lateksowych jest to, że nie płowieją. Można malować nimi pomieszczenia narażone na duże zabrudzenia, takie jak korytarz czy przedpokój. 

Klasy ścieralności farb

I klasa – najbardziej wytrzymałe farby, odporne na częste mycie;

II klasa – farby średniej jakości, można je zmywać, jednak po kilku latach płowieją i wycierają się;

III klasa – najtańsze farby, które przecierać można tylko na sucho. Przy użyciu wilgotnej szmatki farba ściera się ze ściany.

Jaką farbą pomalować kuchnię?

Na początku użyj podkładu z dodatkiem silikonu. Potem wybierz farbę odporną na ścieranie i tłuszcz.  Polecamy zmywalną, lateksową emulsję. 

Jaką farbę kupić do łazienki?

Koniecznie wybierz farbę, która przeznaczona jest do pomieszczeń wilgotnych, bo posiada ochronę antygrzybiczą i antypleśniową. Tu zazwyczaj sprawdza się zależność jakości od ceny: im farba droższa, tym bardziej wytrzymała i widmo kolejnego remontu oddalone.

Jaką farbę wybrać do malowania pokoju?

Najlepsza będzie farba akrylowa, przepuszczająca powietrze. Takie farby bardzo ładnie kryją nierówności i nie odbijają światła, dzięki temu dość dobrze wyglądają nawet ściany z dużymi nierównościami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:01
Autor: Adela Mątwa
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

W Mowimyjak.pl radzimy jak urządzić mieszkanie. Wnętrza jak łączyć kolory? Aranżacje wnętrz i projekty wnętrz. Pokazujemy galerie, jak urządzić wnętrza. Fajne zdjęcia i materiały wideo wnętrz. Pomysły i inspiracje na projektowanie. Jak łączyć kolory we wnętrzach. Jakie wybrać kolory ścian, farby do wnętrz? Wnętrza jak urządzić? Aranżacja wnętrza dla każdego. Jak łączyć ze sobą kolory, żeby do siebie pasowały? Jak łączyć kolory, który kolor pasuje do jakiego? Nowoczesna aranżacja wnętrz. Doskonałe meble, kominki, łazienki. Projekty kuchni i pomysły na kuchnie oraz dodatki i akcesoria dekoracyjne. Znajdziesz tu zdjęcia wnętrz, porady, inspiracje jak urządzić mieszkanie, pomysły na aranżacje i wyposażenie wnętrz. Jak łączyć kolory ścian. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.