porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zamontować WKŁAD KOMINKOWY?
Jak zamontować WKŁAD KOMINKOWY? Wkład kominkowy to najważniejszy element kominka. Wkłady z zamkniętą komorą ...
Sufit poddasza z widocznymi belkami

WIDOCZNE BELKI na poddaszu. Jak wykończyć skosy, żeby było widać belki?

Widoczne belki na poddaszu są ciekawym elementem dekoracyjnym. Ocieplają charakter wnętrz i współgrają dobrze z różnymi materiałami wykończeniowymi ścian, np. tynkiem czy cegłą. Możliwość wyeksponowania belek dachowych, które stanowią integralną część więźby zależy m.in. od jej rodzaju i sposobu wykończenia skosów.
WIDOCZNE BELKI na poddaszu. Jak wykończyć skosy, żeby było widać belki?
Elementów więźby dachowej wykonanych z belek o bardzo dobrej jakości nie warto ukrywać. fot.: Marcin Czechowicz

Krokwie w więźbie dachowej domu jednorodzinnego mają standardowo 18-20 cm wysokości. Aby były widoczne we wnętrzu - przynajmniej 4-5 cm belki – ocieplenie wraz z okładziną ułożoną w polach między standardowymi krokwiami nie mogłoby być grubsze niż 13-15 cm. Jednak izolacja termiczna skosów powinna mieć przynajmniej 20 cm. Dlatego trzeba rozwiązać to inaczej. 

Widoczne belki z drewna klejonego

Najprostszym sposobem na pozostawienie widocznych belek na poddaszu i zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej skosów jest zwiększenie przekroju belek. Jednak przygotowywane na zamówienie krokwie z drewna litego mają maksymalnie do 30 cm wysokości, jeszcze większe nie miałyby już sensu ekonomicznego – byłyby bardzo drogie, a ich wytrzymałość wykorzystano by w małym procencie.

Lepiej wybrać belki z drewna klejonego. W sprzedaży dostępne są elementy o wysokości do 63 cm, można więc tak dobrać ich wymiary, że w pomieszczeniu będzie widać ich dużą część. Drewno klejone ma dużą sztywność i wytrzymałość przy stosunkowo małym ciężarze, co pozwala zaprojektować więźbę dachową bez słupów. Nadaje się również do przygotowania konstrukcji sklepienia kolebkowego.

Widoczne belki i ocieplenie ze styropianu

Aby belki na poddaszu były widoczne, zamiast zmieniać konstrukcję więźby, można też zmienić rodzaj i ułożenie izolacji termicznej. Tradycyjną wełnę mineralną układaną między krokwiami zastępuje się styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym układanym na krokwiach. Taka termoizolacja musi się charakteryzować wysoką wytrzymałością na ściskanie, bo będzie obciążona pokryciem dachowym. Na widoczne elementy więźby dachowej trzeba wybrać drewno czterokrotnie strugane, które ma większą odporność na ogień i jest mniej atakowane przez owady, a przede wszystkim dużo łatwiej je pokolorować. Nie powinno się używać belek zabezpieczonych zielonymi impregnatami, gdyż wnikają one w strukturę drewna i usunięcie ich jest prawie niemożliwe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak zamontować żaluzje w oknie dachowym?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Więźba dachowa. Jak połączyć krokwie z murłatami? Więźba dachowa. Jak połączyć krokwie z murłatami?

Typowym elementem konstrukcyjnym dachów skośnych, w domach jednorodzinnych są wiązary rozporowe (krokwiowe lub jętkowe). Składają się one z par krokwi opartych na murłatach, czyli belkach...

Gdzie kupować DREWNO NA WIĘŹBĘ dachową?

Krokwie najlepiej kupować w tartaku. Doświadczony cieśla, który będzie stawiał więźbę, najlepiej wybierze drewno na krokwie. O czym musisz pamiętać, wybierając drewno na dach?

Dlaczego WENTYLACJA DACHU jest potrzebna?

Wentylacja dachu jest tak samo ważna jak ocieplenie poddasza. Brak jej lub złe wykonanie powoduje: zawilgocenie więźby dachowej, zawilgocenie ocieplenia poddasza... Efektem tego mogą być również...

Aktualizacja: 12.10.2012 14:34
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Pieczyński - kim jest nowy redaktor naczelny Faktów TVN?

Adam Pieczyński, członek zarządu TVN ds. programów informacyjnych, najprawdopodobniej został ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.