porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy POLA ELEKTROMAGNETYCZNE są szkodliwe dla ludzi? Jakie urządzenia wytwarzają PEM? W naturalnym otoczeniu człowieka występują pola elektryczne i magnetyczne (PEM). ...
Centralne ogrzewanie bez przecieków

Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić?

Instalację centralnego ogrzewania trzeba poddać próbie ciśnieniowej, aby sprawdzić, czy gdzieś nie przecieka. Jeśli tego nie zrobimy wyciek wody z instalacji c.o. może spowodować duże straty w gotowych wnętrzach, a usunięcie nieszczelności jest zawsze kłopotliwe i kosztowne. Sprawdź, jak wykonuje się próbę ciśnieniową c.o. 
Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić?

Próbę ciśnieniową przeprowadza się po podłączeniu wszelkich urządzeń do instalacji c.o., lecz jeszcze przed przystąpieniem do wykańczania domu. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek nieszczelności, będzie można je szybko i sprawnie usunąć.

fot.: Mariusz Bykowski

Próbę ciśnieniową należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta systemu, z którego została wykonana instalacja. Ciśnienie próbne jest zwykle 1,5 raza wyższe od roboczego (panującego podczas pracy instalacji). Wytwarza się je za pomocą pompy ręcznej tłokowej. Instalacja c.o. powinna być dobrze odpowietrzona, ponieważ powietrze mogłoby zakłócić wskazania manometrów. Odpowietrzenie najlepiej wykonać, montując w razie potrzeby zawory odcinające. W instalacji rozdzielaczowej na rozdzielaczu powinny być odpowietrzniki automatyczne.

Manometr o dokładności 0,01 MPa instaluje się w najniższym punkcie instalacji c.o., tam, gdzie ciśnienie jest najwyższe. Próba szczelności ma dwa etapy.

Pierwszy etap próby ciśnieniowej

Pierwsza część próby szczelności instalacji c.o. to tz. badanie szczelności na zimno. W ciągu 30 minut ciśnienie w wypełnionej wodą i odpowietrzonej instalacji c.o. należy dwukrotnie podnieść do wartości początkowej. Po 30 minutach spadek ciśnienia nie powinien przekroczyć 0,06 MPa, a po kolejnych 120 min. – 0,02 MPa. Należy obejrzeć wszystkie połączenia i sprawdzić, czy nie wydostaje się przez nie woda. 

Drugi etap próby szczelności instalacji c.o.

Drugie badanie - na ciepło – przeprowadza się po pozytywnym przejściu pierwszego etapu próby ciśnieniowej. Po uruchomieniu źródła ciepła parametry robocze w instalacji c.o. ustawia się na maksymalnym poziomie (nie mogą przekraczać wartości obliczeniowych). Przed próbą na ciepło budynek powinien być ogrzewany przez co najmniej 72 godziny. W całej instalacji c.o. nie może być przecieków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Centralne ogrzewanie. Jak UKŁADAĆ RURY c.o. od kotła do grzejników?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się kierować przy wyborze kominka? Czym się kierować przy wyborze kominka?

Prawie każdy chce mieć w domu kominek, ale motywy, którymi się kieruje, podejmując decyzje o jego wybudowaniu są różne. Coraz częściej chodzi o zmniejszenie kosztów ogrzewania, a nie tylko względy...

Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię? Miedziana instalacja grzewcza – jak pomaga oszczędzać energię?

Wszyscy chcemy, aby nasz dom był efektywny energetycznie. Oszczędzamy energię, stosując termoizolację oraz wybierając odpowiednią technikę grzewczą. Często jednak zapominamy, że sporo zaoszczędzić...

Jakie wybrać grzejniki stalowe czy aluminiowe aby pasowały do charakteru i wystroju wnętrza?

Jeśli mamy projekt instalacji c.o. znajdziemy w nim informację o tym, jakie zastosowano w niej grzejniki. Można je oczywiście zastąpić innymi, pod warunkiem, że zostaną dobrane do rodzaju i...

Aktualizacja: 21.11.2012 14:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.