porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić?
Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić? Instalację centralnego ogrzewania trzeba poddać próbie ciśnieniowej, aby sprawdzić, czy ...
Przepis na wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać dobrą podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo dobry system, ale przy jego wykonywaniu łatwo o błędy, przez które możesz nie być z niego zadowolonym. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy planujemy w domu montaż ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać dobrą podłogówkę?

Wykonanie ogrzewania podłogowego w domu składa się z kilku etapów. Na każdym z nich o błędy nie trudno. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

fot.: Mariusz Bykowski

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała podłoga w pomieszczeniu. Szczególnej uwagi wymaga już etap przygotowywania podłoża, na którym ma być wykonane ogrzewanie podłogowe.

Jak przygotować podłoże do ułożenia ogrzewania podłogowego?

Należy sprawdzić, czy podłoże jest dokładnie wypoziomowane, gładkie i czyste. Jeśli nie, grozi to pękaniem wylewki, bo ułożone na nierównym podłożu płyty izolacji cieplnej nie będą podparte na całej powierzchni i może się zdarzyć, że odkształcą się dopiero pod pełnym obciążeniem. A pęknięcie i załamanie płyty podłogowej grozi pęknięciem umieszczonych w niej rur wodnego ogrzewania podłogowego.

Podłoże wykonane na gruncie trzeba starannie zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, bo nadmiar wody może doprowadzić do odkształcenia płyty, co także może doprowadzić do jej pęknięcia.

Pękanie płyty grzewczej może być spowodowane także niestarannym ułożeniem izolacji cieplnej, bez dbałości o to, by przylegała do podłoża całą powierzchnią. Należy stosować materiał, o którym wiadomo, że jest przeznaczony do izolowania podłóg. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że z powodu jego niewłaściwej zdolności do przenoszenia obciążeń nie zapewni stabilnego podparcia płycie grzewczej i ta pęknie.

Dylatacje płyty grzewczej

Wzdłuż ścian i między pomieszczeniami należy zapewnić dylatację, by płyta grzewcza wodnego ogrzewania podłogowego mogła się swobodnie rozszerzać pod wpływem wzrostu temperatury. Płyta nie może być zbyt duża, dlatego czasem w jednym pomieszczeniu trzeba ich wykonać kilka i wtedy trzeba je oddzielić dylatacjami. Powinno się to zrobić, gdy długość płyty przekraczałaby 7 m lub jej powierzchnia byłaby większa niż 30 m2 (w przypadku płyty cementowej, bo gdy zastosuje się podkład podłogowy anhydrytowy, może być nawet 50 m2), zwłaszcza gdy przy tym jej kształt byłby nieregularny (na przykład w kształcie L lub U). Wówczas podłogę należy podzielić na pola o wymiarach nieprzekraczających 5,5 x 5,5 m i o stosunku długości boków nie większym niż 2.

Dylatacje są potrzebne we wszystkich warstwach podłogi począwszy od izolacji cieplnej, także w warstwie wykończeniowej (chyba, że nie jest trwale związana z podłogą).

Rozmieszczenie rur ogrzewania podłogowego

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym dobiera się w zależności od wielkości zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, temperatury wody w instalacji, a także właściwości izolacji podłogi i rodzaju posadzki. Typowe odstępy między rurami ogrzewania podłogowego to 10-20 cm. Warto pamiętać o możliwości ich zmniejszenia w tak zwanych strefach brzegowych (przy ścianach zewnętrznych, pod oknami), aby temperatura podłogi była w tych miejscach wyższa. Pozwala to złagodzić odczuwanie chłodu w okolicy zimnych powierzchni szyb.

Rury wodnego ogrzewania podłogowego trzeba solidnie zamocować do izolacji, by nie zostały wyparte przez warstwę wylewki i nie znalazły się na jej powierzchni. Podczas układania wylewki trzeba uważać, żeby nie uszkodzić rur - nie można stosować podkładek pod nogi z ostrymi kolcami.

Wygrzewanie płyty

By płyta grzewcza nie popękała, konieczne jest jej wygrzewanie. Można do niego przystąpić dopiero po zakończeniu okresu wiązania podkładu podłogowego (różnego w zależności od materiału, z którego jest wykonany, gdy jest cementowy - po 21 dniach). Wcześniejsze uruchomienie ogrzewania podłogowego spowoduje przedwczesne usunięcie wody, przez co wytrzymałość płyty będzie zmniejszona.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Posadzki na ogrzewanie podłogowe. Jakie podłogi nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogrzewanie podłogowe bez błędów. Jak je wykonać? Ogrzewanie podłogowe bez błędów. Jak je wykonać?

Chcesz mieć ogrzewanie podłogowe? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jak należy wykonać podłogówkę i jak się ustrzec błędów. Podpowiadamy, jak uniknąć pękania wylewki i uszkodzenia rur ogrzewania...

Posadzki na ogrzewanie podłogowe. Jakie podłogi nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym? Posadzki na ogrzewanie podłogowe. Jakie podłogi nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym?

Wybór posadzki pod ogrzewanie podłogowe to niełatwa decyzja. Aby podłogówka działała prawidłowo należy dobrać do niej odpowiednią posadzkę. Przekonaj się, jakich podłóg lepiej nie stosować na...

Jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura podłogi?

Wielu budujących domy planuje ogrzewać je za pomocą ogrzewania podłogowego - wodnego lub elektrycznego. Także w mieszkaniu w bloku można bez problemu umieścić pod posadzką elektryczne maty...

Aktualizacja: 21.11.2012 14:39
Autor: PL
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Biernat – kim jest nowy minister sportu?

Kim jest Andrzej Biernat, nowy minister sportu? To absolwent Wyższej ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.