porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile kominów musi być w domu?
Ile kominów musi być w domu? Jeden, dwa, a może więcej – ile kominów potrzebnych jest ...
gdzie zainstalować solary? Gdzie umieścić kolektory słoneczne?

Miejsce na kolektory słoneczne. Jeśli nie na dachu, to gdzie?

W Polsce za idealne miejsce na kolektory słoneczne uznaje się połać dachu o kącie nachylenia około 40º skierowaną na południe. Ale gdzie zmontować kolektor, gdy nasz dom ma połacie dachu skierowane w inną stronę, dach jest płaski lub nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca na kolektory?

Kolektory słoneczne powinny być tak zamontowane, by przez jak największą część dnia ogrzewały je promienie słoneczne i co ważne, padały na kolektor pod kątem prostym, bo wówczas będzie pochłaniał najwięcej energii słonecznej i będą miały wysoką efektywność.

Kolektory słoneczne: optymalny kąt nachylenia

By promienie słoneczne padały na kolektor pod kątem prostym, musi on być odpowiednio pochylony. Kąt pochylenia zależy od szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się budynek. Na terenie Polski za optymalny przyjmuje się kąt mniej więcej 40o.

Kolektory słoneczne: na dachu, na stelażu

Jeśli połacie dachu mają mniejsze nachylenie, albo dach jest płaski, kolektory można ustawić na specjalnych stelażach. Umożliwiają one uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia kolektorów i ustawienie ich na południe. Można też wybrać kolektory z regulacją ustawienia, które automatycznie wybierają optymalny kąt nachylenia - inny latem, a inny zimą.

Kolektory słoneczne: jeśli nie na dachu to gdzie?

Jeśli nie na dachu budynku, kolektory można zamontować na dachu garażu lub budynku gospodarczego przylegającego do domu.

Inny wariant to zamontowanie kolektorów na ścianie budynku albo przy barierce balkonu lub tarasu.

W ostateczności kolektory można umieścić na stelażach ustawionych obok domu bezpośrednio na ziemi.

Uwaga! W każdym z tych wariantów trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by miejsce montażu kolektora, nie było zacienione przez drzewa lub sąsiednie budynki. A także by odpowiednio zabezpieczyć połączenie kolektora z instalacją solarną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Instalacja fotowoltaiczna – jak jest zbudowana i jak działa? Instalacja fotowoltaiczna – jak jest zbudowana i jak działa?

Urządzenia fotowoltaiczne są trwałe, łatwe w obsłudze i bezpieczne dla środowiska. Wyposażona w nie instalacja dostarcza darmowej energii elektrycznej, a więc pozwala zmniejszyć zużycie prądu z...

Dopłata do paneli fotowoltaicznych. Jak ją uzyskać? Dopłata do paneli fotowoltaicznych. Jak ją uzyskać?

Program Prosument będzie wreszcie dostępny w całym kraju. Niedługo zostanie otwarta trzecia droga dostępu do taniego kredytu z bezzwrotną dotacją. Będzie ich udzielał Bank Ochrony Środowiska.

Jak kupować kolektory słoneczne? [KRYTERIA WYBORU] Jak kupować kolektory słoneczne? [KRYTERIA WYBORU]

Koszty zakupu kolektorów zależą od wybranego rodzaju urządzeń, ich liczby i technologii wykonania. Wysoka jakość materiałów i wykonania gwarantuje długotrwałe działanie instalacji i zachowanie jej...

Aktualizacja: 04.03.2014 12:54
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.