porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Drewno klejone: kiedy stosować? Jakie jest zastosowanie drewna klejonego? Drewno klejone kojarzy się najczęściej z dużymi konstrukcjami (hale widowiskowe, ...
Co zrobić, gdy na dachu pojawi się mech? Jak się pozbyć mchu z dachówek ceramicznych, cementowych i innych?

Mech na dachu: jak usunąć mech z dachówek?

Wiele osób rezygnuje z dachówek, bo obawia się, że takie pokrycie szybko straci swój wdzięk. Glony, mchy i zabrudzenia nie są jednak złem koniecznym. Łatwo można ich uniknąć, a gdy się pojawią – skutecznie usunąć. Jak się pozbyć mchu z dachówek?
Mech na dachu: jak usunąć mech z dachówek?

Co zrobić, by usunąć mech z dachu?

fot.: Photos.com

Dachówki, tak jak inne materiały budowlane, starzeją się. Pojawiają się na nich zabrudzenia, porastają je mchy i glony. Winę za to ponoszą szkodliwe czynniki atmosferyczne – słońce, deszcz, śnieg, mróz, a w pewnym stopniu również usytuowanie budynku.

Dachówki mniej i bardziej kłopotliwe

Najtrudniejsze w konserwacji są naturalne dachówki ceramiczne. Ich porowata powierzchnia nie jest niczym osłonięta i chłonie brud oraz jest dobrym podłożem dla mchów, porostów i glonów. Mniej problemu przysparzają dachówki cementowe, malowane na etapie produkcji. One są odporniejsze na glony i zabrudzenia, ale farbę trzeba co jakiś czas odnawiać. Najłatwiej zadbać o ceramiczne dachówki angobowane i glazurowane. Ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Dzięki temu są odporniejsze na porastanie i łatwiejsze do czyszczenia.

Jak usuwać mchy i porosty z dachówek?

Mchy i porosty atakują najczęściej dachówki położone na zacienionych połaciach, gdy dom stoi blisko lasu lub w miejscu osłoniętym drzewami. Szczególnie upodobały sobie naturalne dachówki ceramiczne i dachówki cementowe. Ale mogą się pojawiać także na dachówkach glazurowanych o bardzo gładkiej powierzchni. To tylko kwestia czasu. 

Aby się uchronić przed glonami i pleśniami, należy pomalować nowe pokrycie impregnatem. Uchroni on nie tylko przed mchami, ale również przed glonami i pleśniami, które także lubią zasiedlać dachowe połacie. Dach musi być najpierw dokładnie oczyszczony. Następnie maluje się go impregnatem silikonowym, przeznaczonym do powierzchni betonowych. Nie tylko zabezpieczy on dachówki przed porastaniem, ale także uodporni dachówki malowane, angobowane lub glazurowane przed promieniami UV. Impregnat ochroni także przed wnikaniem wody i dwutlenku węgla. Impregnacja zmniejsza również ryzyko powstawania wykwitów wapiennych na dachówkach cementowych. Dzięki impregnatom dachówki mniej się brudzą i są łatwiejsze do czyszczenia.

Jeśli dach jest już nieestetycznie zazieleniony, trzeba pozbyć się nalotu. Najwygodniej jest zamówić ekipę, która przy użyciu profesjonalnego sprzętu myjącego, na przykład popularnego Karchera, usunie niechcianą „patynę”. Woda z detergentem, dozowana pod wysokim ciśnieniem, usunie nalot oraz wszelkie inne zabrudzenia. Niemalowane dachówki cementowe można wyczyścić wodą z detergentem, szorując ich powierzchnię drucianą szczotką. Z dachówkami malowanymi, angobowanymi, glazurowanymi nie wolno postępować tak brutalnie, bo ich powłoka uległaby zarysowaniu. Samo mycie nie wystarcza. W niemalowane dachówki grzyby, glony, mchy i porosty wrastają bardzo głęboko. Mycie usunie tylko zewnętrzny nalot. Na pierwszy rzut oka dach będzie wyglądał dobrze, ale znajdująca się w dachówce grzybnia lub korzenie wcześniej czy później dadzą o sobie znać. Dach trzeba więc pomalować preparatem biobójczym, używając do tego pędzla, wałka lub tamponu. Środek taki zniszczy resztki organizmów porastających dach i zaimpregnuje go.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie akcesoria trzeba dokupić do gontów bitumicznych?

Aby zrobić pokrycie dachowe z gontów bitumicznych nie potrzeba aż tylu elementów dodatkowych i akcesoriów, jak ma to miejsce w przypadku blachy dachowej lub dachówek. Kilka będzie jednak niezbędnych,...

Glazurowane, angobowane, naturalne... Jak mogą być wykończone dachówki? Które wybrać? Glazurowane, angobowane, naturalne... Jak mogą być wykończone dachówki? Które wybrać?

Od tego, jak wykończone są dachówki ceramiczne, zależy nie tylko wygląd dachu, ale również kondycja pokrycia. Dachówki glazurowane, angobowane, naturalne lub barwione w masie – co trzeba o nich...

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wybierając pokrycie dachowe najczęściej w pierwszej kolejności kierujemy się względami estetycznymi. Jednak nie można poprzestać tylko na tym. Trzeba też wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne....

Aktualizacja: 22.07.2013 16:09
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Patryk Pniewski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Patryk Pniewski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Patryk Pniewski to obiecujący aktor młodego pokolenia, znany przede wszystkim ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.