porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak działa pilot do sterowania bramą wjazdową lub garażową? Pilot zdalnego sterowania sprawia, że otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej ...
Jaka jest optymalna powierzchnia garażu?

Jakie wymiary ma WYGODNY GARAŻ?

Podczas budowy domu jedną z istotniejszych kwestii jest projekt garażu. Decyzja o tym powinna zapaść jeszcze na etapie wybierania projektu domu. Radzimy, jak wybrać najlepszy projekt garażu.

Kilka czy kilkanaście metrów przestrzeni? Jaka jest optymalna powierzchnia garażu w domu? Jak dostosować wielkość garażu do ewentualnych zmian samochodu? Te pytania pojawiają się w głowie inwestora, który zamierza wybrać projekt domu. Nic dziwnego, wszak garaż będący jedynie miejscem do przechowywania samochodu mało się opłaca. Z drugiej strony coraz częściej Polacy decydują się na garaże dużych rozmiarów – minimum 30 m2, gdzie zmieszczą się dwa samochody i nie będzie dodatkowej strefy gospodarczej.

Projekt garażu wybierz od razu

Zanim jeszcze pojawi się pierwsza cegła na placu budowy domu, każdy inwestor musi mieć projekt domu, dokładnie obmyślone wszelkie rozwiązania technologiczne i wybrane materiały. Dotyczy to również garażu, który stał się nieodzownym elementem każdego domu. W przypadku garażu pozostaje kilka kwestii do rozwiązania: czy ma być w bryle domu, dostawiony z boku, wolno stojący. Każda z opcji ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jak wybrać najlepszy projekt garażu? Generalnie nie ma zbyt szczegółowych – w przeciwieństwie do samego domu – przepisów i norm, które by jasno określały niektóre parametry. Stanowisko postojowe w garażu powinno mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m, a przewody i urządzenia instalacyjne być montowane pod sufitem 2 m. Oprócz tego odległość od boku samochodu do ściany musi wynosić przynajmniej 0,5 m. I nic ponadto.

Samochód wpływa na projekt garażu

Jak zatem dopasować rozmiar i projekt garażu do naszych potrzeb? Trzeba pamiętać, że samochód średniej wielkości ma długość do 4,5 m i szerokość do 1,7 m. Zatem minimalne wymiary wewnętrzne garażu jednostanowiskowego to 2,7 x 5,5 m. Z pomieszczenia tej wielkości można korzystać, ale o wygodzie i dodatkowych funkcjach nie ma mowy. Warto więc mieć co najmniej 40 centymetrów przestrzeni nad głową. A to dopiero początek drogi do wygodnego garażu. Należy bowiem przyjąć, że prędzej czy później znajdą się w nim różnego rodzaju przedmioty (np. deska surfingowa, meble ogrodowe, opony), może pojawić się drugie auto. W takiej sytuacji warto albo zdecydować się na dom z dużym garażem dostawianym lub całkowicie wolno stojącym.

Garaż pod ziemią to nie luksus

Jeżeli zaś chcemy mieć garaż całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, trzeba odpowiednio sporządzić projekt garażu. Winien on uwzględniać pochylnię o szorstkiej powierzchni, której - zgodnie z przepisami - nachylenie nie może być większe niż 25%. Oznacza to w praktyce, że jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Takie podejście do kwestii garażu wymusza również odpowiednie podejście do samego projektu domu oraz wielkości działki, na której stanie nasz dom.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak znaleźć dobrego ARCHITEKTA, który zaprojektuje dom twoich marzeń?

Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?

Jaki dom wybrać? Parterowy, piętrowy czy z poddaszem?

To jedna z wielu decyzji, jakie musimy podjąć wybierając projekt domu. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania?

Czego dowiesz się z decyzji o warunkach zabudowy?

W warunkach zabudowy urząd zdecyduje przede wszystkim, czy budowa planowana przez ciebie na twojej własnej działce jest w ogóle w tym miejscu dopuszczalna. Na tym nie koniec. Nawet jeśli decyzja o...

Aktualizacja: 08.09.2014 10:42
Autor: PRus
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?

Zygmunt Miłoszewski - to do niego należał rok 2014. Autor powieści ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.