porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Podbitka z PCW - jak uniknać błędów w montażu? Montaż Podbitki Montaż podbitki z PCW jest wyjatkowo prosty, niepotrzebne są do ...
Zakup i układanie kostki brukowej. RENOWACJA, CZYSZCZENIE, KOSTKI BRUKOWEJ

Jakie są rodzaje kostek brukowych. Czym się różnią?

Z kostki brukowej układanej zazwyczaj na podłożu z ubitego piasku powstaje nawierzchnia przepuszczalna, przyjazna dla środowiska , łatwa do naprawienia.

Najpopularniejsze i najtańsze są kostki brukowe z betonu. Różnią się wielkością, kształtem, kolorem i fakturą. Najważniejszym kryterium przy ich doborze jest ich wytrzymałość na obciążenia. W miejscach gdzie przewidujemy tylko ruch pieszy możemy zastosować kostki o małej grubości - 4 cm.

Tam gdzie dopuszczamy od czasu do czasu ruch lekkich pojazdów np. na wydzielonym miejscu do parkowania samochodu osobowego, ułóżmy kostkę o grubości 6 cm. Do utwardzenia podwórka, na które będą wjeżdżały ciężkie samochody, np. śmieciarki lub wozy asenizacyjne wybierzmy kostki najgrubsze - 8-10 centymetrowe.

Kostki betonowe są dostępne w wielu kolorach. Mogą być barwione w masie – wówczas po przełamaniu lub odłupaniu kawałka kostki ma ona jednolitą barwę w całym przekroju lub mieć inny kolor na powierzchni. Niektóre są stylizowane na naturalne kamienie lub na starą, zniszczoną nawierzchnię - specjalnie postarzane i obijane, do innych do wierzchniej warstwy betonu dodawane jest drobne kruszywo, które uwidacznia się w procesie płukania nadając kostce interesującą fakturę.

Droższe od kostek betonowych są bruki z naturalnego kamienia. Najczęściej używa się do tego celu bardzo wytrzymałego granitu lub ekskluzywnego bazaltu . Swój niepowtarzalny ciepły, swojski styl ma też kostka z piaskowca. Oryginalną nawierzchnie można ułożyć z bruku z kamienia naturalnego, choć trudno jest uzyskać równą płaska powierzchnię.

Zwolennicy ceramiki mogą wybrać bruk klinkierowy, a miłośnicy stylu eko bruk drewniany – wykonany z impregnowanego drewna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Błędy przy układaniu kostki brukowej. Jak ich uniknąć? Błędy przy układaniu kostki brukowej. Jak ich uniknąć?

Układanie kostki brukowej to wbrew pozorom skomplikowany proces, w którym na każdym etapie łatwo o błędy. Na co zwracać szczególną uwagę, aby ich uniknąć?

Aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Autor: "Murator"
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRABAŻ, Krzysztof Grabowski – kim jest? [RODZINA, KARIERA]
GRABAŻ, Krzysztof Grabowski – kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Krzysztof "Grabaż" Grabowski to fronman znanych i lubianych kapel takich ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.