porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odpowiednio dobrać czujki systemu alarmowego w domu?
Jak odpowiednio dobrać czujki systemu alarmowego w domu? Skuteczny system alarmowy powinien chronić nasze mienie, nie powodując przy ...
Warstwa dociskowa na tarasie wymaga wykonania dylatacji

Jakie dylatacje są potrzebne na tarasie?

Taras podlega działaniu różnych sił. Temperatury - raz wysokiej raz niskaiej, słońca i wody. Dotyka go też proces osiadania budynku. Wsyzstko to powoduje naprężenia płyty tarasu.  Aby nie popękał, jego płyta musi być oddzielona od domu i podzielona na mniejsze części. Służą do tego dylatacje. Obwodowe wykonywane są wzdłuż ścian, do których przylega płyta dociskowa tarasu, a wymuszone dzielą wylewkę na pola o niewielkiej powierzchni.

Na dużych tarasach szczeliny dylatacyjne tworzą siatkę kwadratów o wymiarach 2 x 2 m, na wąskich i długich (na przykład szerokości 1,5 m) dylatacje rozmieszcza się co 3 m, wzdłuż spadku.

Jaką wymiary mają dylatacje?

Na tarasie konieczne są dylatacje obwodowe, a i nierzadko – również wymuszone. Dylatacje obwodowe muszą mieć szerokość przynajmniej 1,5 cm, natomiast wymuszone – szerokość 1-1,2 cm, a głębokość zawsze o kilka milimetrów większą niż szerokość. Jeżeli warstwa dociskowa nie jest zbrojona, dylatacje można zrobić, nacinając świeżo związaną wylewkę na co najmniej 1/3 jej grubości, ale nie więcej niż na 2/3, aby nie przeciąć znajdującego się pod nią uszczelnienia (na przykład folii).

Jakie są niezbędne elementy dylatacji?

Jeśli warstwa spadkowa na tarasie będzie zbrojona, w miejscach dylatacji układa się metalowe kątowniki, pomiędzy którymi rozkłada się zbrojenie. Po wstępnym związaniu warstwy spadkowej kątowniki się wyciąga. Najczęściej w szczelinę wciska się sznur dylatacyjny z elastycznego tworzywa sztucznego. Sznur dylatacyjny musi mieć na tyle dużą średnicę, aby stykał się z obiema krawędziami szczeliny dylatacyjnej, ale nie dotykał jej dna. Wtedy przenosiłby skurcze warstwy dociskowej na następne warstwy. Nad sznurem szczelinę trzeba wypełnić masą trwale elastyczną.

Dylatacje z niżej położonej warstwy należy przenieść na nawierzchnię (na przykład z płytek ceramicznych). Ich szerokość może być mniejsza niż szczelin w warstwie dociskowej.

Alternatywne rozwiązanie

W niektórych rozwiązaniach systemowych zaleca się najpierw ułożenie na dnie szczeliny masy elastycznej, a potem wypełnienie jej sznurem dylatacyjnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 09.09.2011 14:19
Autor: MK
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?

Rzecznikiem prasowym Polskiego Stronnictwa Ludowego jest Krzysztof Kosiński.

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.