porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wykończenie okna dachowego. Jak kształtować wnękę okna połaciowego?
Wykończenie okna dachowego. Jak kształtować wnękę okna połaciowego? Prawidłowe wykończenie wnęki okna dachowego jest również ważne co sam ...
Sprawdź czy nie będzie przecieków

Jak zrobić próbę ciśnieniową instalacji wodociągowej w domu?

Próbę ciśnieniową powinno się wykonać przed zamontowaniem armatury sanitarnej (kotła, baterii, zaworów, naczyń wzbiorczych itp.). Dzięki jej przeprowadzeniu będziemy mieć pewność, że instalacja wodociągowa została poprawnie wykonana.

Jak przeprowadza się próbę szczelności?

Podczas próby ciśnieniowej, czyli próby szczelności instalacji wody zimnej temperatura powietrza w budynku musi być wyższa niż +5°C.
Do kontrolowania zmian ciśnienia w instalacji sieci wodociągowej jest potrzebny manometr z dokładnością odczytu 0,01 MPa. Należy go podłączyć w najniższym punkcie instalacji wodnej. Tak przygotowaną instalację trzeba napełnić wodą i odpowietrzyć. Ciśnienie robocze wynosi do 0,6 MPa.

Jeżeli jest dostęp do wody wodociągowej, można ją podłączyć bezpośrednio do instalacji wodnej i zrobić próbę ciśnieniową do wysokości ciśnienia w sieci. Jeżeli jest potrzebne wyższe, podwyższa się je ręczną pompką.

Wartości ciśnienia podczas próby szczelności

Ciśnienie próbne, czyli wytwarzane w instalacji podczas próby ciśnieniowej, powinno być półtora raza większe od roboczego, ale nie wyższe niż dopuszczalne dla poszczególnych elementów systemu poddawanych próbie szczelności.
W ciągu 30 minut ciśnienie należy dwukrotnie podnieść do wartości próbnej, a przez pół godziny po tym czasie nie powinno się ono obniżyć więcej niż o 0,06 MPa. W ciągu kolejnych dwóch godzin dalszy spadek ciśnienia nie powinien być większy niż 0,02 MPa.

Podczas trwania próby ciśnieniowej należy dokładnie obejrzeć wszystkie połączenia i sprawdzić, czy nie przeciekają.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy w instalacji miedzianej jest czystsza woda? Instalacja wodna z miedzi poradnik

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Instalacja gazowa w kuchni. Jak ją prawidłowo poprowadzić?

Większość instalacji robionych wewnątrz domu nie podlega odbiorowi, ale gazowa i kominowa muszą mieć akceptację - odpowiednio – przedstawiciela zakładu dostarczającego gaz i kominiarza.

Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić? Próba ciśnieniowa instalacji c.o. Jak ją przeprowadzić?

Instalację centralnego ogrzewania trzeba poddać próbie ciśnieniowej, aby sprawdzić, czy gdzieś nie przecieka. Jeśli tego nie zrobimy wyciek wody z instalacji c.o. może spowodować duże straty w...

WYSPA W KUCHNI. Jak doprowadzić instalacje na kuchenną wyspę?

Część zabudowy kuchennej niepołączoną z ciągiem szafek ustawionych wzdłuż ścian zwykło się nazywać wyspą. To modny i atrakcyjny sposób na zaaranżowanie kuchennej przestrzeni, ale od strony...

Aktualizacja: 09.11.2012 09:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Gawliński?
Kim jest Robert Gawliński?

Robert Gawliński, lider zespołu Wilki. Czy zostanie jurorem programu the ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.