porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać?
Grzejniki promiennikowe i grzejniki konwekcyjne. Czym się różnią? Jaki grzejnik wybrać? Grzejniki promiennikowe czy grzejniki konwekcyjne - jakie wybrać? Budując dom ...
Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie budynku?

Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Choć premię termomodernizacyjną otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac remontowych, dociepleniu budynku i termomodernizacji, warto z niej skorzystać. Można uzyskać dofinansowanie w wysokości 20% kwoty kredytu. Mówimy jak to zrobić?
Jak otrzymać PREMIĘ TERMOMODERNIZACYJNĄ na docieplenie budynku? Dofinansowanie na termomodernizację

Premia termomodernizacyjna to nie małe wsparcie dla inwestora modernizującego dom.

fot.: sxc.hu

Pierwsze co trzeba zrobić, aby ubiegać się o premię termomodernizacyjną to skontaktować się z audytorem energetycznym, gdyż niezbędne jest wykonanie audytu termomodenizacyjnego. Następnie, na jego podstawie tworzy się plan prac remontowych. W ramach audytu oblicza się też wysokość premii termomodernizacyjnej oraz szacowane oszczędności wynikające z przeprowadzonej termomodernizacji.

Następnie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie. Należy dołączyć do niego wyniki audytu termomodernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie premii termomodernizacyjnych.

Teraz pozostaje tylko czekać na pozytywną weryfikację dokumentów przez BGK. Gdy to nastąpi, inwestor może podpisać z bankiem kredytującym umowę na udzielenie kredytu i przyznanie premii. Wtedy dopiero warto zabrać się za prace budowlane.

Kiedy otrzymuje się premię termomodernizacyjną?

Dofinansowanie otrzymuje się dopiero po zakończeniu prac. Zgodnie bowiem z planami i terminami zawartymi w umowie kredytowej, bank udzielający kredytu przesyła komplet dokumentów do BGK. Na ich podstawie BGK wypłaca premię termomodernizacyjną przeznaczoną na spłatę części zadłużenia inwestora.

Kilka słów o ustawie termomodernizacyjnej

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 roku umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów dofinansowania, z których można skorzystać planując termomodernizację. Są to premie: remontowa i termomodernizacyjna.

O premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęło się przed 14 sierpnia 1961 r. Jej wysokość to 20% wykorzystanej kwoty kredytu na realizację remontu, jednak nie może ona przekroczyć 15% rzeczywistych kosztów. Trzeba też wykazać osiągnięcie co najmniej 10% rocznych oszczędności na cele ogrzewania i c.w.u.

W ramach premii termomodernizacyjnej można uzyskać dofinansowanie bezpośrednio związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, m.in. na docieplenie przegród zewnętrznych, przez które ucieka najwięcej ciepła. Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 20% kredytu, jednak nie więcej niż 16% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej i nie więcej niż dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii i ciepła.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Program DOPŁAT do DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH i pasywnych. Komu przysługuje dofinansowanie? Ile wynosi?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak docieplić ocieplony dom? Jak poprawić izolacyjność termiczną ścian?

Twój ocieplony dom nie jest wystarczająco ciepły? To coraz częstszy problem, z powodu którego inwestorzy decydują się na docieplenie domu. Wiele z nich, które kiedyś ocieplono metodą lekką...

Czy są jakieś dotacje do POMPY CIEPŁA? Co zrobić, żeby za pompę zapłacić mniej?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które w pełni ekologiczny sposób ogrzewa mieszkanie lub dom. Z tego powodu Unia Europejska wspiera zakup pomp ciepła i w wielu krajach zachęca do organizowania systemu...

Czy opłaca się docieplać część budynku: bliźniaka lub szeregówki?

Częściowe docieplanie budynku bywa jedynym rozwiązaniem, gdy budynek stoi w zabudowie szeregowej lub jest częścią bliźniaka, a sąsiedzi nie kwapią się do udziału w termomodernizacji. Czy opłaca się...

Aktualizacja: 06.12.2012 15:31
Autor: bkz
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Grzegorz Bociek?
Kim jest Grzegorz Bociek?

Grzegorz Bociek to w siatkarskim środowisku jeden z ewenementów. Mimo ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.