porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Na czym polega WARSTWOWY MONTAŻ OKNA? Warstwowy montaż okna polega na takim uszczelnieniu spoiny między oknem a ...
Ocieplenie stropu pod nieużytkowym poddaszem: Jakim materiałem? Jak układać ocieplenie?

Jak ocieplić PODDASZE NIEUŻYTKOWE? Jak ocieplić strop WEŁNĄ?

Poddasza nieużytkowe pełnią zazwyczaj funkcję strychu. Czasem w ogóle nie są wykorzystywane. Na pewno jednak nie są przeznaczone do zamieszkania, dlatego ocieplenie układa się tam najczęściej na stropie ostatniej kondygnacji.

Ocieplanie stropu na poddaszu nieużytkowym

Materiał termoizolacyjny rozkłada się po prostu na całej powierzchni, dbając jedynie, aby zachowana została odpowiednia grubość – 25-30 cm oraz żeby szczelnie wypełnił on całą powierzchnię stropu.

Ponieważ nieużytkowe poddasze nie musi być przestronne i wygodne, możesz umieścić tam bardzo grubą warstwę ocieplenia i nie przejmować się zmniejszeniem kubatury. Jeśli strop jest drewniany, ocieplenie układa się między belkami konstrukcyjnymi, podobnie jak między krokwiami. Wtedy trzeba zrobić dodatkową warstwę ocieplenia, aby osłonić od góry belki.

Na stropach betonowych ocieplenie układa się jedną grubą warstwą. Jeśli chcesz na ociepleniu zrobić podłogę z desek lub płyt OSB, musisz mieć do czego je przybijać. Ostatnia warstwa ocieplenia musi być wtedy ułożona między elementami drewnianego rusztu, do którego będziesz później przybijać drewnianą podłogę. Pamiętaj jednocześnie o zasadzie, że ocieplenie ścian zewnętrznych musi łączyć się z ociepleniem stropu.

Jakim materiałem ocieplać strych?

Najwygodniejszym materiałem do ocieplenia poddasza nieużytkowego są lekkie, sprężyste maty z wełny mineralnej. Ich gęstość rzadko przekracza 26 kg/m3. Sprzedaje się je zwinięte w bele szerokości od 20 do 125 cm. Mają długość od 2 do 18 m. Po odpakowaniu i rozwinięciu muszą przez kilka minut się rozprężać, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość. Ich grubość po rozprężeniu wynosi od 5 do 20 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła przez maty wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K).

Można też ułożyć wełniane płyty. Styropian jest tu rzadko stosowany, chyba że izolację wykonuje się na betonowym stropie, wówczas lekki i łatwy w obróbce styropian jest korzystnym rozwiązaniem. Trzeba go jednak układać w dwóch warstwach, z zachowaniem przesunięcia spoin.

Czy folia będzie konieczna?

Warstwy ocieplenia na strychu nie trzeba zabezpieczać od środka folią opóźniającą przepływ pary wodnej (folią paroizolacyjną), gdyż na nieogrzewanym poddaszu para nie będzie się koncentrować w takim stopniu jak na poddaszu ogrzewanym.

Czy opłaca się izolować połacie?

Zamiast stropu ostatniej kondygnacji można zaizolować połacie dachu. W przypadku poddasza nieużytkowego będzie to jednak pomysł nieekonomiczny, który pociągnie za sobą większe zużycie materiału i większy koszt robocizny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OCIEPLENIE poddasza WEŁNĄ MINERALNĄ. Ile warstw ocieplenia trzeba wykonać? Jakie materiały oprócz wełny mineralnej można zastosować?

Wełna mineralna powinna być układana w dwóch warstwach. Pierwsza musi być ułożona pomiędzy krokwiami. Natomiast druga warstwa ocieplenia może być układana pod lub nad nimi. Ułożenie dwóch warstw...

Izolacja cieplna stropu. Jak kolor pokrycia wpływa na izolacyjność dachu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kolor pokrycia dachowego ma duży wpływ na izolacyjność termiczną tej przegrody. Zobacz, czy dach w czarnym kolorze rzeczywiście nie jest korzystny, pod względem...

Jak kupować wełnę mineralną? Jak kupować wełnę mineralną?

Producenci oferują różne rodzaje wełny mineralnej – rzeczywistymi różnicami pomiędzy dostępnymi materiałami są gęstość, opór cieplny i kształt. Kupując wełnę mineralną, trzeba zwracać uwagę na...

Aktualizacja: 10.01.2015 22:16
Autor: "Murator"
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mark Okoth Obama Ndesandjo - przyrodni brat prezydenta USA Baracka Obamy. Kim jest?
Mark Okoth Obama Ndesandjo - przyrodni brat prezydenta USA Baracka Obamy. Kim jest?

Mark Okoth Obama Ndesandjo to przyrodni brat prezydenta USA Baracka ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.