porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Korozja w instalacji grzewczej. Jak zapobiec korozji chemicznej i elektrochemicznej w instalacji grzewczej? Czasami zdarza się, że instalacja grzewcza koroduje. Oznacza to, że ...
Moc elektryczna: jak ją oszacować? Co powinno się znaleźć we wniosku o przydział mocy?

Jak dobrze obliczyć zapotrzebowanie na moc elektryczną? Moc przyłączeniowa a współczynnik jednoczesności

Występując do zakładu energetycznego o przydział mocy elektrycznej, trzeba uwzględnić potrzeby zainstalowanych w nim urządzeń elektrycznych. Warto też przewidzieć pewien zapas, który w przyszłości umożliwi nam podłączenie jeszcze innych urządzeń bez konieczności przerabiania przyłącza. Jak to zrobić krok po kroku?

Co to jest moc przyłączeniowa? Jak ją obliczyć?

Moc przyłączeniowa, o której przydział staramy się w zakładzie energetycznym, teoretycznie jest sumą mocy wszystkich odbiorników energii elektrycznej zainstalowanych w domu, powiększoną o moc tych, które planujemy podłączyć niebawem. W praktyce jest jednak trochę mniejsza, ponieważ nie zdarza się, aby wszystkie urządzenia elektryczne pracowały jednocześnie. Dlatego do obliczenia faktycznego zapotrzebowania sumaryczną moc urządzeń mnoży się przez tak zwany współczynnik jednoczesności. W rezultacie otrzymuje się wartość mniejszą, ale wystarczającą do wygodnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Współczynniki są podane w różnych publikacjach, normach sepowskich, książkach. Wynikają raczej z wiedzy i doświadczenie projektantów obserwacji niż z obliczeń.

Wniosek o przydział mocy: co w nim podajemy?

We wniosku o przydział mocy należy jeszcze podać przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej, czyli iloczyn obliczonej mocy, średniego czasu użytkowania urządzeń w ciągu doby i liczby dni w roku.

Zawyżenie mocy w stosunku do obliczeń zwiększy koszty inwestycyjne, zaniżenie zaś uniemożliwi w przyszłości pobieranie takiej mocy, jaka będzie potrzebna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak doprowadzić prąd do działki? Doprowadzenie prądu na działkę a Prawo energetyczne

W domu i na działce instalujemy wiele (coraz więcej) urządzeń, które muszą być zasilane energią elektryczną, dlatego doprowadzenie prądu na działkę z sieci zewnętrznej jest jednym z pierwszych zadań,...

Aktualizacja: 06.05.2013 16:00
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]

Ola Ciupa najczęściej kojarzona jest z teledyskami Donatana. Jednak piękna ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.