porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kształt dachu wpływa na jego kolorystykę.

Jak dobrać kolor dachu do elewacji z klinkieru?

Zestawienie koloru brązowego dachu i białej elewacji jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. A jaki kolor dachu pasuje do elewacji z klinkieru? Sprawdźmy! 
Jak dobrać kolor dachu do elewacji z klinkieru?
Klinkierowe cegły elewacyjne produkowane są w kolorach od bieli, przez rozmaite odcienie tzw. kolorów ziemi, po cegły czarne. Do każdego koloru warto odpowiednio dopasować barwę pokrycia dachowego. fot.: RÖBEN

Kształt dachu

Kształt dachu wpływa na jego kolorystykę. Przy dachach wielospadowych, rozrzeźbiona bryła  w  ciemnym kolorze może zakłócić proporcje budynku, ale już w przypadku dwuspadowego można wybrać ciemne pokrycie, bez groźby, że dach przytłoczy bryłę.

Pokrycie dachu

Wiejski drewniany dom kryje się strzechą lub blachodachówkami udającymi tradycyjne materiały. W przypadku regionalnych chat, układa się dach wykonany z naturalnego gontu lub aluminiowej gontopodobnej blachoda­chówki w kolorze czarnym, zestrojonej z elewacją. Drewniana okładzina dobrze wygląda z szarym dachem. Przykładowo, jeżeli we fragmentach elewacji pojawia się naturalny kamień, na dachu można ułożyć pokrycie o podobnym kolorze na przykład łupek lub tradycyjną strzechę, która jest szara. Pamiętajmy również, że do cegły klinkierowej będzie bardziej pasowała dachówka cerami­czna lub gont niż zwykła blacha.

Kolor dachu

Zestawienie brązowego dachu i białej elewacji jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem. Biała ściana w połączeniu z ciemnym drewnem przypomina mur pruski. Próbując przełamać monotonnie białych ścian, receptą na brązowe pokrycie mogą okazać się odcienie beżowe. Brązowy dach pasuje także do elewacji wykonanej z klinkieru o naturalnym ceglastym kolorze.
Dach kryty dachówką ceramiczną w naturalnym kolorze doskonale kontrastuje z jasnymi ścianami. Ciepłe barwy i dach w kolorze czerwonej cegły to sprawdzony sposób dla domów nawiązujących do stylu dworkowego. Ciemne pokrycie, grafitowe, prawie czarne dobrze wygląda w zestawieniu z elewacją z żółtego klinkieru, ponieważ wydobywa jej ciepłą barwę. Z tym pokryciem  bardzo dobrze kontrastuje drewniana elewacja. Grafitowy dach i ściana w ciemnoczerwonym odcieniu to oryginalna kompozycja. Jeżeli chodzi o jasno-szarą dachówkę z blachy, czy dachówki ceramicznej - ten kolor zarezerwowany jest dla domów nowoczesnych. Elegancki i dyskretny pasuje do każdej okładziny. Inaczej jest, gdy dom obłożony jest klinkierem w odcieniu czerwonym, elewacja nie będzie dobrze wyglądała z dachem o tej samej barwie. Oprócz ciemnego brązu właściwszy będzie grafit. W przypadku cieplejszych tonacji klinkieru tj. żółtych i brązowych, najlepiej dobrać dachówki w odcieniach zieleni lub brązu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY] Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY]

Klinkierowe elewacje wyglądają efektownie i są bardzo praktyczne – nie brudzą się i nie wymagają odnawiania, jak np. tradycyjne tynki. Rynek oferuje bogaty wybór cegieł i płytek klinkierowych o...

Czy można dobudować elewacje klinkierową? Czy można dobudować elewacje klinkierową?

 Zanim zdecydujesz się na dobudowanie elewacji klinkierowej, rozważ nie tylko jej fakturę i kolorystykę, ale przede wszystkim sprawdź możliwości konstrukcyjne ścian twojego domu. Dobrze...

Elewacja z klinkieru: jakie ma zalety? Elewacja z klinkieru: jakie ma zalety?

Wykonanie elewacji z klinkieru kosztuje więcej i jest bardziej pracochłonne niż otynkowanie budynku. Czy zatem warto zainwestować w taką elewację? Jakie zalety mają elewacje z klinkieru?

Aktualizacja: 18.06.2012 13:12
Autor: MM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Samuela Górska. kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?
Samuela Górska. kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antek Królikowski jest znanym kobieciarzem i uwodzicielem. Ostatnio jego kariera ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.