porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kształt dachu wpływa na jego kolorystykę.

Jak dobrać kolor dachu do elewacji z klinkieru?

Zestawienie koloru brązowego dachu i białej elewacji jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. A jaki kolor dachu pasuje do elewacji z klinkieru? Sprawdźmy! 
Jak dobrać kolor dachu do elewacji z klinkieru?
Klinkierowe cegły elewacyjne produkowane są w kolorach od bieli, przez rozmaite odcienie tzw. kolorów ziemi, po cegły czarne. Do każdego koloru warto odpowiednio dopasować barwę pokrycia dachowego. fot.: RÖBEN

Kształt dachu

Kształt dachu wpływa na jego kolorystykę. Przy dachach wielospadowych, rozrzeźbiona bryła  w  ciemnym kolorze może zakłócić proporcje budynku, ale już w przypadku dwuspadowego można wybrać ciemne pokrycie, bez groźby, że dach przytłoczy bryłę.

Pokrycie dachu

Wiejski drewniany dom kryje się strzechą lub blachodachówkami udającymi tradycyjne materiały. W przypadku regionalnych chat, układa się dach wykonany z naturalnego gontu lub aluminiowej gontopodobnej blachoda­chówki w kolorze czarnym, zestrojonej z elewacją. Drewniana okładzina dobrze wygląda z szarym dachem. Przykładowo, jeżeli we fragmentach elewacji pojawia się naturalny kamień, na dachu można ułożyć pokrycie o podobnym kolorze na przykład łupek lub tradycyjną strzechę, która jest szara. Pamiętajmy również, że do cegły klinkierowej będzie bardziej pasowała dachówka cerami­czna lub gont niż zwykła blacha.

Kolor dachu

Zestawienie brązowego dachu i białej elewacji jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem. Biała ściana w połączeniu z ciemnym drewnem przypomina mur pruski. Próbując przełamać monotonnie białych ścian, receptą na brązowe pokrycie mogą okazać się odcienie beżowe. Brązowy dach pasuje także do elewacji wykonanej z klinkieru o naturalnym ceglastym kolorze.
Dach kryty dachówką ceramiczną w naturalnym kolorze doskonale kontrastuje z jasnymi ścianami. Ciepłe barwy i dach w kolorze czerwonej cegły to sprawdzony sposób dla domów nawiązujących do stylu dworkowego. Ciemne pokrycie, grafitowe, prawie czarne dobrze wygląda w zestawieniu z elewacją z żółtego klinkieru, ponieważ wydobywa jej ciepłą barwę. Z tym pokryciem  bardzo dobrze kontrastuje drewniana elewacja. Grafitowy dach i ściana w ciemnoczerwonym odcieniu to oryginalna kompozycja. Jeżeli chodzi o jasno-szarą dachówkę z blachy, czy dachówki ceramicznej - ten kolor zarezerwowany jest dla domów nowoczesnych. Elegancki i dyskretny pasuje do każdej okładziny. Inaczej jest, gdy dom obłożony jest klinkierem w odcieniu czerwonym, elewacja nie będzie dobrze wyglądała z dachem o tej samej barwie. Oprócz ciemnego brązu właściwszy będzie grafit. W przypadku cieplejszych tonacji klinkieru tj. żółtych i brązowych, najlepiej dobrać dachówki w odcieniach zieleni lub brązu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY] Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY]

Klinkierowe elewacje wyglądają efektownie i są bardzo praktyczne – nie brudzą się i nie wymagają odnawiania, jak np. tradycyjne tynki. Rynek oferuje bogaty wybór cegieł i płytek klinkierowych o...

Elewacja z klinkieru: jakie ma zalety? Elewacja z klinkieru: jakie ma zalety?

Wykonanie elewacji z klinkieru kosztuje więcej i jest bardziej pracochłonne niż otynkowanie budynku. Czy zatem warto zainwestować w taką elewację? Jakie zalety mają elewacje z klinkieru?

Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę? Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

Rynek zasypany jest różnorodnymi kształtami i kolorami blachodachówek, jednak względy estetyczne to jedno, a jakość to drugie, czasem tym dwóm cechom udaje się iść w parze. Na co zwrócić uwagę przy...

Aktualizacja: 18.06.2012 13:12
Autor: MM
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Igor Dzierzęcki, partner Marii Seweryn i ojciec pięciorga dzieci - kim jest?
Igor Dzierzęcki, partner Marii Seweryn i ojciec pięciorga dzieci - kim jest?

Igor Dzierzęcki - kim jest mężczyzna, przy którego boku coraz częściej ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.