porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KOLEKTOR SŁONECZNY czy GAZ? Jakie systemy ogrzewają polskie domy? Wielu właścicieli domów zimą psioczy na wysokie rachunki za ogrzewanie. ...
domy z bali, domy drewniane z bali, domy drewniane, budownictwo drewniane, domy z drewna

Domy z bali - jak powstają?

Kiedyś drewno było podstawowym budulcem. Wraz z wynalezieniem zaprawy murarskiej budowniczowie wybrali kamień jako materiał bardziej wytrzymały. Jednak naturalność drewna nadal skłania wielu inwestorów do jego stosowania, mimo że jest to rozwiązanie droższe. Dowiedz się, jak buduje się domy z bali.
  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Domy z bali - jak powstają?
fot.: Jarosław Sosiński

Przygotowanie elementów

Wszystkie elementy przygotowane są do montażu w zakładzie producenta. Na miejscu są jedynie składane. To technologia kanadyjska.

Na terenie wytwórni bale najpierw przygotowywane są do wstępnej obróbki. Do okorowania drewna wykorzystuje się wodę pod wysokim ciśnieniem. Dopiero po okorowaniu można sprawdzić, czy dany bal nadaje się do budowy. Szczególnie ważne jest ułożenie poszczególnych włókien. Drewno o zbyt poskręcanych włóknach może ulec deformacji. Wybrane bale poddawane są dalszej obróbce.
Ciekawą cechą domów z bali jest to, że drewno zachowuje swoją formę. Dlatego cieśla musi dokładnie wymierzyć i dopasować każdy element. Korzystając ze specjalnego cyrkla, odkłada kontur dolnego bala i odznacza na kolejnym. Małe poziomnice w cyrklu pozwalają zachować odpowiedni poziom narzędzia. Następnie za pomocą piły cieśla wycina w drewnie zamek, który połączy dwa bale ze sobą. Precyzyjna ręka i doświadczenie są konieczne, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Każdy element przechodzi próbę złącza, aby wyeliminować błędy. Zamówiony dom jest najpierw stawiany na próbę w zakładzie produkcyjnym, a następnie demontowany i transportowany na plac budowy. Aby ułatwić późniejszy montaż, elementy są wcześniej numerowane.

Ekologiczny materiał

W przeciwieństwie do domów murowanych, drewno jest idealnym akumulatorem ciepła, a dodatkowo gwarantuje odpowiedni mikroklimat we wnętrzu. Wypełnienie pomiędzy balami to izolacja termiczna. Wykonana jest z grubych, wełnianych lub słomianych warkoczy. Wystarcza to, aby zapewnić wymagany współczynnik przenikania ciepła ściany. Poza tym drewniane włókna jak gąbka wchłaniają wilgoć z otoczenia i zatrzymują ją w sobie, a kiedy zrobi się zbyt sucho - oddają ją do otoczenia. Ponadto drewniany dom zapewnia czyste powietrze. Grube pory w drewnie absorbują szkodliwe substancje, na przykład dym papierosowy. Dzięki naturalnej wymianie powietrza taki drewniany dom oddycha, co sprawia, że przebywanie w nim jest zdrowsze.

Budowa domu z bali

Fundament i cokół wyznaczające obrys budynku to jedyne elementy murowane. Na nich nawet w ciągu kilku dni może powstać dom z bali. Za pomocą dźwigu bale lądują prosto na betonowym fundamencie. Montaż odbywa się bez użycia gwoździ czy śrub. Bale po prostu leżą jeden na drugim, wzmocnione swoim własnym ciężarem, dlatego bardzo ważna jest precyzja ułożenia. Najdłuższe bale mogą ważyć nawet 2 tony, więc niełatwo je dopasować. Najważniejsza jest pierwsza warstwa, tzw. podwalinowa, jest ona często wykonana z twardszego i odporniejszego gatunku drewna, np. daglezji. Kolejne warstwy budowane są najczęściej z drewna sosnowego, jodłowego, świerkowego lub modrzewiowego. Odległości między balami muszą być bardzo dokładnie odmierzone. Liczy się każdy milimetr. Jeżeli prawidłowe odległości nie zostaną zachowane przy układaniu każdego z elementów, później nie da się osadzić dachu.

Cała konstrukcja domu opiera się na połączeniach zakładkowych. W narożach bale zachodzą na siebie dzięki specjalnym zamkom wyciętym na końcach. Każdy bal jest inny, trzeba je więc do siebie idealnie dopasować, ponieważ będą później przenosić ogromne obciążenia. Ściany rozsychają się, przez co na trzech metrach wysokości mogą stracić nawet 18 cm, dlatego okna i drzwi są luźno montowane w przewidzianych otworach. Dzięki temu szkło nie pęka, gdy dom się kurczy.

Kable instalacji elektrycznej układane są w kanalikach wydrążonych w ścianach. Wszystkie połączenia znajdują się w murowanym cokole, a poszczególne przewody odprowadzane są kanałami wydrążonymi w balach. Wszystkie kable przebiegają wzdłuż kanałów wydrążonych po wewnętrznej stronie ścian, dzięki czemu nie są później widoczne.

Po ustawieniu ścian pora na dach. Podczas montażu krokwi stosuje się jedyne metalowe elementy w konstrukcji domu – specjalne kołki łączące. Więźba także składa się z okrągłych bali. Konstrukcja wzajemnie się wspiera i usztywnia. Dopiero na tym etapie okazuje się, czy ściany zostały prawidłowo ułożone i czy więźba dachowa będzie pasować do ich obrysu. Jeżeli wszystko się zgadza, można ułożyć pokrycie dachu. Tak wybudowany dom wymaga już tylko wykończenia.

Dom z drewna jest droższy od murowanego, ponieważ buduje się go ręcznie. Taki dom jest długowieczny, ale wymaga impregnowania, aby zabezpieczyć drewno.

BUDOWA I WYKOŃCZENIE - wybierz produkty na Tuznajdziesz.pl

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przenoszenie drewnianego domu - czy wymaga pozwolenia? Przenoszenie drewnianego domu - czy wymaga pozwolenia?

Chcesz kupić drewniany dom do rozbiórki i przenieść go w inne miejsce? Co mówi prawo na temat takiego przeniesienia? Jakie pozwolenia są potrzebne? Czy w ogóle są potrzebne, skoro dom w poprzedniej...

Akustyka domu szkieletowego. Jak wyciszyć kanadyjczyka? Akustyka domu szkieletowego. Jak wyciszyć kanadyjczyka?

Wiele się słyszy, że w domach o konstrukcji szkieletowej słychać trzaski, skrzypienie i czuć drganie lub uginanie się podłóg oraz ścian. Czy taki już ich urok, czy można coś na to zaradzić?

Czy dom szkieletowy jest odporny na huragany? Czy dom szkieletowy jest odporny na huragany?

Oglądając relacje telewizyjne z USA pokazujące, jak huragany przewracają domy szkieletowe, można się przestraszyć. Czy jest się czego bać? Dobrze zbudowana i usztywniona od zewnątrz konstrukcja...

Aktualizacja: 29.05.2012 11:10
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.