porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
POMPA CIEPŁA. Jak taniej ogrzać dom? Skąd czerpać ciepło do ogrzewania? Pompy ciepła to urządzenia, które energię cieplną czerpią ze środowiska ...
Co oznacza, że na dachu domu kładziemy łaty i kontrłaty?

Czy ŁATY i KONTRŁATY dachowe to drewniane elementy konstrukcji dachu?

Łata w budownictwie oznacza coś zupełnie innego niż w krawiectwie. I wcale nie chodzi o element do naprawiania dachu. Łata (od niemieckiego "Latte", co oznacza deskę) to po prostu element jego drewnianej konstrukcji.

Łaty używane podczas budowy domu to drewniane listwy o kwadratowym, a częściej prostokątnym przekroju, których wymiary wahają się od 32x32 mm do 90x90 mm lub od 32x50 mm do 75x150 mm. Używane są w rozmaitych drewnianych konstrukcjach, najczęściej w szkielecie dachu (więźbie dachowej) - do ułożenia pokrycia dachowego.

Jeśli budowniczowie stosują system pełnego deskowania, używają do niego również tzw. kontrałat. Kontrłaty to krótsze listwy układane na dachu prostopadle do łat. Układane jest na nich pokrycie dachowe.

Czasami jako łata określana jest uluminiowa listwa do układania posadzki lub wyrównywania tynku na ścianie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIDOCZNE BELKI na poddaszu. Jak wykończyć skosy, żeby było widać belki? WIDOCZNE BELKI na poddaszu. Jak wykończyć skosy, żeby było widać belki?

Widoczne belki na poddaszu są ciekawym elementem dekoracyjnym. Ocieplają charakter wnętrz i współgrają dobrze z różnymi materiałami wykończeniowymi ścian, np. tynkiem czy cegłą. Możliwość...

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wybierając pokrycie dachowe najczęściej w pierwszej kolejności kierujemy się względami estetycznymi. Jednak nie można poprzestać tylko na tym. Trzeba też wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne....

Gdzie kupować DREWNO NA WIĘŹBĘ dachową?

Krokwie najlepiej kupować w tartaku. Doświadczony cieśla, który będzie stawiał więźbę, najlepiej wybierze drewno na krokwie. O czym musisz pamiętać, wybierając drewno na dach?

Aktualizacja: 18.04.2012 16:50
Autor: Aw
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kontrowersyjny dziennikarz, jeszcze kilka dni temu mocno związany z prawicową ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.