porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Piec wolnostojący. Jak zamontować kozę?
Piec wolnostojący. Jak zamontować kozę? Piec wolnostojący, czyli tak zwana koza, może być efektownym i ...
Prawidłowe układanie rur centralnego ogrzewania w domu

Centralne ogrzewanie. Jak UKŁADAĆ RURY c.o. od kotła do grzejników?

Rury centralnego ogrzewania prowadzi się od źródła ciepła, najczęściej kotła, do grzejników. Prace te przeprowadza się jeszcze przed wykonaniem wylewki podłogowej. Jak rozprowadzić rury instalacji grzewczej po domu? Jakie są nowoczesne sposoby układania rur c.o.?
Centralne ogrzewanie. Jak UKŁADAĆ RURY c.o. od kotła do grzejników?
W domu jednorodzinny na jedną kondygnację wystarcza para rozdzielaczy c.o. fot.: Mariusz Bykowski

W nowych domach rury instalacji centralnego ogrzewania układa się najczęściej w podłodze. Do wyboru są dwa sposoby prowadzenia rur c.o. zasilających grzejniki.

Instalacja c.o. z rozdzielaczem

Pierwszy sposób układania rur c.o. to tak zwany system rozdzielaczowy. Polega na tym, że rury zasilającą i powrotną prowadzi się od źródła ciepła (najczęściej kotła) do rozdzielacza c.o., a dalej od rozdzielacza c.o. prowadzi się rury zasilającą i powrotną oddzielnie do każdego grzejnika. Instalację grzewczą od rozdzielacza do grzejników wykonuje się z jednego odcinka rury, aby uniknąć wykonywania połączeń w podłodze. Rozdzielacz umieszcza się w miarę możliwości centralnie, tak aby jego odległość od każdego z grzejników na danej kondygnacji była podobna. Przyjmuje się, że jedną kondygnację obsługuje jeden rozdzielacz c.o., zwykle jeden może zasilać maksymalnie 12 grzejników. W domach o bardzo dużej powierzchni, w których grzejników może być więcej, konieczne mogą okazać się dwa rozdzielacze.

Instalacja c.o. z trójnikowa

Drugi sposób układania rur c.o. to system trójnikowy. Od kotła prowadzi się główne rury zasilające i powrotne, na nich montuje trójniki, do których podłącza się rury zasilającą i powrotną do poszczególnych grzejników. W tym rozwiązaniu bardzo ważne jest, aby szczelnie i trwale połączyć rury c.o. z trójnikami. Zostaną one bowiem przykryte warstwą wylewki podłogowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak efektywnie ogrzewać dom? Ogrzewanie z ciepłowni. Instalacja wodna i centralnego ogrzewania

Dom ogrzewany ciepłem pochodzącym z ciepłowni to chyba najwygodniejszy i najtańszy sposób zapewnianie komfortu cieplnego w budynku. Z czym ono się wiąże? Mówimy jakie są zalety centralnego ogrzewania.

Jak podłączyć grzejnik do układu centralnego ogrzewania? Jak podłączyć grzejnik do układu centralnego ogrzewania?

Podłączenie grzejników do układu c.o. nie wydaje się zbyt skomplikowane. Chociaż nie ma takich wymogów prawnych lepiej żeby grzejnik do układu centralnego ogrzewania podłączyła osoba mająca...

Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników? Centralne ogrzewanie. Jak doprowadzić rury c.o. do grzejników?

Domowa instalacja centralnego ogrzewania może być wykonana z różnych rodzajów materiałów, które zapewnią, że będzie ona bezpieczna. Wybór materiału na przewody łączące kocioł z grzejnikami powienien...

Aktualizacja: 10.10.2012 09:56
Autor: AK
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest aktorka Alina Janowska? Kariera, Rodzina
Kim jest aktorka Alina Janowska? Kariera, Rodzina

Alina Janowska jest jedną z najbardziej popularnych aktorek starszego pokolenia ...

BAZA PORAD

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.